W miesiącu listopadzie odprawiane są wypominki za zmarłych, polegające między innymi na wyczytywaniu imion i nazwisk osób zmarłych. Szczególna pamięć o zmarłych, modlitwa, śpiew – to tradycja, która na dobre zakorzeniła się w naszej wierze.

Listopad to wyjątkowy miesiąc, w którym możemy naprawdę dużo zrobić dla zmarłych, a już w szczególności, gdy towarzyszy temu modlitwa. Warto pamiętać o naszych zmarłych bliskich, przyjaciołach, znajomych i polecać ich miłosierdziu Bożemu w modlitwie. Pisząc imiona zmarłych na kartkach wypominkowych – a następnie je odczytując – wyrażamy wiarę, że ich imiona są zapisane w Bożej Księdze Życia. Czy wypominki za duszę zmarłych pomogą tym duszom?

Dzisiejsze wypominki, są kontynuacją starożytnych dyptyków i mają podobny sens. Podobnie jak one są wyrazem miłości i jedności całego Kościoła: pielgrzymującego na ziemi i tego, który przeszedł już granicę śmierci.  Wypominki są wyrazem miłości i jedności całego Kościoła. W naszej pamięci przywołujemy tych, którzy odeszli do domu Ojca. Rodzeństwo, krewnych, kapłanów, sąsiadów i wszystkich tych, wobec których mamy dług wdzięczności i których chcemy polecać Bożemu Miłosierdziu. Pamięć o tych, którzy już od nas odeszli nie bez powodu przejawiamy w listopadzie. Już w pierwszych dniach listopada obchodzimy Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Będąc chrześcijanami – wierzymy, że nasze życie nie kończy się tuż po śmierci.

Po co zamawiać wypominki?

Wypominki są modlitwą za zmarłych z naszych rodzin: rodziców, krewnych, przyjaciół współmałżonków, dzieci. Modlitwa ta odmawiana jest codziennie w miesiącu listopadzie. Wypominki to wymienianie imion i nazwisk zmarłych połączone z modlitwą. Wypominki zamawiamy przynosząc do swojej kancelarii parafialnej, zakrystii, rzucając na tacę lub korzystając z aplikacji mobilnej karteczki z imieniem i nazwiskiem zmarłego. O tym, że zwyczaj ten ma się dobrze w dzisiejszych czasach może świadczyć duże zainteresowanie tą formą solidarności żyjących z pokutującymi w czyśćcu. Dla zmarłych oznacza to uwolnienie z czyśćca i wejście do nieba.

Wypominki są jedną z najbardziej popularnych form modlitwy błagalnej za zmarłych, której tradycja sięga X wieku. Bardzo ważną sprawą w modlitwie za zmarłych, jest przede wszystkim nasze osobiste zaangażowanie, nasza ofiara oraz wysiłek, by w tej modlitwie uczestniczyć całym swoim sercem. Kościół nieustannie powierza w modlitwie zmarłych. Ojciec Święty Jan Paweł II mówił kiedyś w rozważaniach „Anioł Pański”, iż modlitwa za zmarłych jest naszą ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba.

28.XI:

*Szczepan, Aniela, Józefa, Elżbieta.

*z rodz. Wolano Franciszek, Piotr, Władysława, Edward, z rodz. Płaza Emilia, Tekla, Józef, ks. Zb. Ryżowicz, z rodz. Styś Zofia, Władysław, Józefa.

*Renata Bembenik, Anielę Waleriana Szal, Karolinę Karola Leńczyk, Marzuszek Kazimiera, Stanisław Maria Aniela, Kazimiera Stanisław Marian Józef Eugenia Józef, Eugeniusz, Józef, Helena, Józef, Ludwika Ignacy.

*z rodziny Wronów: Józef, Jan, Maria, Anatol, Wacław, Władysław, Helena, Surmacz Henryk, ks. Ryzowicz, Jadwiga Ożóg, Renata Bembenik, Władysław Socha, Józefa, Władysław Mac.

*z rodz. BUŁASIÓW: Ernest, Anna, Jan, Wojciech, Stefania, rodz. STYŚ: Ludwik, Teresa, Marian, Józef, Stanisława, CURKOWICZX Władysław, Bronisława, Czesław, Renata Bembenik.

*Józef i Maria Tajchman.

*NOSEK: Elzbieta, Tadeusz, Karol, Antonina, PELC Stefania, Wojciech, ROMAN Zófia, Bronisław, MRÓZ Ryszard, Ireneusz.

*Anna, Stanisław, Zofia, Antoni, Barbara, Roman, Kazimierz, Wiktoria, Władysław, Zofia, Maria, Leon, Katarzyna, Piotr, Ignacy, Katarzyna, Józef, Katarzyna.

*Janina, Józef, Tadeusz, Tadeusz, Zofia, Stanisław, Katarzyna, Kazimiera STYŚ, Marianna, Adam MAC, Jan, Henryk, Władysław PODOLEC, Stanisław KŁAK, ks. Zb. Ryżowicz, Renata BEMBENIK, dusze w czyśćcu cierpiące, Bogusława Kucha, Barbara Ryznar.

*Małgorzta Kwolek, Józefa Podolec, Kazimiera, Łukasz, Tadeusz z rodz. Tomczyk, Józef Młot, Aniela, Piotr Machalski, Janina Olejarska, Wanda, Kazimierz Ferenc, Salomea, Reguła, Barbara Homenda.

*Leon, Aniela, Maria, Władysław, Anatol, Paweł, Józef, Helena Blok, Franciszka, Ludwik Ferenc, Kazimiera, Kazimierz Podolec, Andrzej Homenda, Władysław, Józef Wrona, ks. Ryżowicz, ks. Bąk, Emila, Jacek, Bronisław Jeżowscy, Emila, Władysław Peszko.

*Agata, Julia, Stanisław, Marek, Małgorzata, Mieczysław, Franciszek, Stanisław, Feliks, Karolina, Maria z rodz. Wrona, Kazimierz, Mariusz Szupernak, Janina, Stanisław, Helena, Józef z rodz. Bembenik, Barbara, Mikołaj Homenda, Paulina, Antoni Rak, Maria, Kazimierz Szal.

29.XI:

*ks. Zb. Ryżowicz, Teresa, Tadeusz BARYCKI, Władysław Socha, Aniela, Paweł SZAL, Stanisław, Ludwika PODOLEC, Józef, Franciszka HOHENDA, Anastazja, Antoni SOCHA, Aniela, Władysław BOBOWSKi, Marianna, Walerian MOKRZYCKI.

*Helena i Józef Homa, Stefanię i Antoniego Curkowicz, Katarzynę Kluz, Barbarę Nykiel, Tadeusza Pokrywka, Aniele i Błażeja Pokrywka, Jana i Maria Brzyska.

*Stefania, Wojciech, Kazimiera GARGAŁA, Eustachy, Marianna, Józef WAWRZYSZYN, Zofia KOTOWICZ, ks. Zb. RYŻOWICZ.

*z rodz. Curkowicz Stefania, Antoni, Helena, Mieczysław, Dorota, Wacław, Marianna, Paweł, Weronika, Magdalena, Andrzej, Karolina, Marcin, Stefania, Stanisław, Małgorzata, Jan, Józef, Andrzej, Jerzy.

*Walerian, Zofia, Bronisława, Stanisław, Maria, Ludwika WRONA, Anna, Edward STYŚ, ks. Zb. Ryżowicz, ks. Marian Wrona.

*Maria, Franciszek GRAD, Franciszka, Eugeniusz DZIEDZIC, Franciszka, Jan KRAUZ.

*Małgorzta Kwolek, Józefa Podolec, Kazimiera, Łukasz, Tadeusz z rodz. Tomczyk, Józef Młot, Aniela, Piotr Machalski, Janina Olejarska, Wanda, Kazimierz Ferenc, Salomea, Reguła, Barbara Homenda.

*Leon, Aniela, Maria, Władysław, Anatol, Paweł, Józef, Helena Blok, Franciszka, Ludwik Ferenc, Kazimiera, Kazimierz Podolec, Andrzej Homenda, Władysław, Józef Wrona, ks. Ryżowicz, ks. Bąk, Emila, Jacek, Bronisław Jeżowscy, Emila, Władysław Peszko.

*Agata, Julia, Stanisław, Marek, Małgorzata, Mieczysław, Franciszek, Stanisław, Feliks, Karolina, Maria z rodz. Wrona, Kazimierz, Mariusz Szupernak, Janina, Stanisław, Helena, Józef z rodz. Bembenik, Barbara, Mikołaj Homenda, Paulina, Antoni Rak, Maria, Kazimierz Szal.

Kategorie: aktualności